- Բանկային գործունեության հեռանկար
«Euromoney» 2023. HSBC Հայաստանը՝ «Շուկայի առաջատար» և «Լավագույն ծառայություններ մատուցող բանկ» կորպորատիվ ծառայությունների ոլորտում
Ըստ «Euromoney» hեղինակավոր ամսագրի 2023 թ․ հարցման` «Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ն (այսուհետ` HSBC Հայաստան/Բանկ) վեցերորդ տարին անընդմեջ ճանաչվել է կորպորատիվ ծառայությունների ոլորտում «Շուկայի առաջատար» և երկրորդ տարին անընդմեջ՝ «Լավագույն ծառայություններ մատուցող բանկ»:
«Euromoney» ամսագրի հարցումը բացահայտում է կորպորատիվ ֆինանսական ծառայություններ մատուցող առաջատար կազմակերպություններին՝ հիմնվելով հաճախորդների քվեարկության վրա։
HSBC Հայաստանի կորպորատիվ ծառայությունների զարգացման և կառավարման վարչության ղեկավար Միքայել Պետրոսյանը կարևորում է Բանկի այս ձեռքբերումները՝ նշելով․ «Տվյալ մրցանակներն ընդգծում են մեր կորպորատիվ հաճախորդների հատուկ ֆինանսական կարիքների բավարմանն ուղղված մեր ջանքերի արդյունավետությունը։ Մեր հաճախորդակենտրոն մոտեցումը շարունակում է վստահության և գոհունակության արժանանալ նրանց շրջանում»։
Նշենք, որ այս ցուցանիշներին զուգահեռ HSBC խումբը ևս «Euromoney» պարբերականի կողմից արժանացել է մրցանակի։ Ֆինանսական և ոչ ֆինանասական ծառայություններ մատուցող հաստատությունների շրջանում անցկացված հարցումների արդյունքում կազմակերպությունը ճանաչվել է աշխարհում «Շուկայի առաջատար»։
«Հարցման արդյունքները բացահայտում են բանկային ոլորտի առաջատարներին՝ հիմնվելով հաճախորդների կարծիքների վրա։ Կցանկանայի ընդգծել, որ այս հաջողությունը հնարավոր չէր լինի առանց մեր հաճախորդների, որոնց կարծիքն ու հավատարմությունը մեզ խրախուսում են շարունակաբար կատարելագործվել և էլ ավելի բարելավել մեր ծառայությունները՝ ի նպաստ մեր հաճախորդների հատուկ ֆինանսական կարիքների բավարարմանը»,- հավելեց պարոն Պետրոսյանը։
HSBC Holdings plc-ն՝ HSBC Խմբի մայր ընկերությունն է, որի գլխամասը գտնվում է Լոնդոնում: Խումբը իր հաճախորդներին ծառայություններ է մատուցում աշխարհի 62 երկրներում և տարածաշրջաններում: HSBC-ն հանդիսանում է աշխարհի ամենախոշոր ֆինանսական կառույցներից մեկը, որի ակտիվները 2023 թ. սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ կազմել են 3,021 միլիարդ ԱՄՆ դոլար:
«Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ն հիմնադրվել է 1996 թ․-ին։ Բանկը Էյչ-Էս-Բի-Սի Խմբին ամբողջությամբ պատկանող դուստր ընկերություն է։ Էյչ-Էս-Բի-Սի Հայաստանը սպասարկում է շուրջ 30 000 հաճախորդի Երևան քաղաքում գտնվող իր 6 գրասենյակի և մոտ 310 աշխատակցի միջոցով: 2023 թ.-ի սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ բանկի ակտիվները կազմել են 334 միլիարդ ՀՀ դրամ` ներառյալ Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Փի-Էլ-Սի Լոնդոնի կողմից Բանկի միջնորդությամբ տրամադրված վարկերը: Բանկը վերահսկվում է ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից։

HSBC Armenia Named as “Market Leader” and “Best Service Bank” for Corporates by Euromoney Cash Management Survey 2023
For the sixth consecutive year, HSBC Bank Armenia CJSC (HSBC Armenia/Bank) has been recognized as the “Market Leader” in the Euromoney Cash Management Survey. In addition, the Bank has been named as the “Best Service Bank” for corporates for the second consecutive year.
Euromoney’s industry benchmark survey identifies the leading providers of corporate financial services based on customers’ votes.
Mikayel Petrosyan, Head of Global Payments Solutions at HSBC Armenia, stressed the importance of these achievements, stating: “These awards underline our dedication to meeting the specific financial needs of our corporate clients. Our customer-centric approach continues to build trust and satisfaction among them.”
Along with these wins, HSBC was also named Global Market Leader for Non-Financial and Financial Institutions in the Euromoney Cash Management Survey 2023.
Mr. Petrosyan added: “The Euromoney Cash Management Survey relies on customer feedback to identify leaders in the banking industry. I would like to highlight that this success would not have been possible without the trust of our valued customers, whose feedback and loyalty drive us to continually improve and provide even better services tailored to their specific needs.”
HSBC Holdings plc, the parent company of HSBC, is headquartered in London. HSBC serves customers worldwide from offices in 62 countries and territories. With assets of US$3,021 billion at 30 September 2023, HSBC is one of the world’s largest banking and financial services organisations.
HSBC Bank Armenia CJSC was established in 1996. The bank is a wholly owned subsidiary of HSBC Group. HSBC Armenia serves around 30 000 customers through six offices located in Yerevan and around 310 employees. As of 30 September 2023, the Bank has assets of AMD334 billion including the ones, allocated with the mediation of the HSBC Bank plc, London. The bank is regulated by the Central Bank of Armenia.